Ja bezdarbnieka pabalsts ir piešķirts, to var saņemt tikai tad, ja pabalsta saņemšanas laikā bezdarbnieks negūst ienākumus, tostarp autoratlīdzību.
Vienīgais izņēmums ir tad, ja pašnodarbināta persona (arī autors) ir reģistrējusi Valsts ieņēmumu dienestā (VID) saimniecisko darbību, tās ienākumi mēnesī nesasniedz minimālo algu 620 eiro un valsts sociālās apdrošināšanas obligātas iemaksas (VSAOI) tiek veiktas 10% apmērā, tas ir, tikai pensijas apdrošināšanai.
Autoratlīdzības saņēmējs var izvēlēties:
- visus nodokļus par saņemto autoratlīdzību maksā pats autors,
- nodokļus maksā autoratlīdzības izmaksātājs.
Ja autors ir izvēlējies pats maksāt visus nodokļus par saņemto autoratlīdzību, tad viņš reģistrē VID saimniecisko darbību un VSAOI veic kā pašnodarbinātais:
- ja autoratlīdzība ir 620 eiro mēnesī vai vairāk, tad VSAOI jāveic visiem sociālās apdrošināšanas veidiem, kuriem ir pakļauts pašnodarbinātais (pensiju, maternitātes, paternitātes, slimības, invaliditātes, vecāku un veselības apdrošināšanai). Minētajā gadījumā nevar vienlaikus saņemt autoratlīdzību un bezdarbnieka pabalstu,
- ja autora ienākumi nesasniedz minimālo algu 620 eiro, tad VSAOI tiek veiktas tikai pensiju apdrošināšanai un netiek ierobežota bezdarbnieka pabalsta un autoratlīdzības saņemšana vienlaikus.
Ja visus nodokļus no autoratlīdzības nomaksā autoratlīdzības izmaksātājs, tad autors saimniecisko darbību VID nereģistrē. Izvēloties minēto nodokļu maksāšanas režīmu, autoratlīdzības saņēmējs tiek apdrošināts visiem tiem sociālās apdrošināšanas veidiem, kuriem ir pakļauts pašnodarbinātais vispārējā un neatkarīgi no saņemtā honorāra jeb autoratlīdzības apmēra, autoratlīdzības saņēmējs vienlaikus nevar saņemt bezdarbnieka pabalstu un autoratlīdzību.
Tā kā tiesības saņemt bezdarbnieka pabalstu ir tieši saistītas ar personas atrašanos bezdarbnieka statusā, tad, zaudējot bezdarbnieka statusu, tiek zaudētas arī tiesības saņemt pabalstu. Tādēļ, atrodoties bezdarbnieka statusā, ir svarīgi informēt Nodarbinātības valsts aģentūru par ikvienu noslēgto līgumu, kas saistīts ar nodarbinātību un ienākumu gūšanu.
Praktisks piemērs kā aprēķina bezdarbnieka pabalstu
Bezdarbnieka statuss iegūts 2022.gada aprīlī
1.Aprēķina vidējo apdrošināšanas iemaksu algu
Vidējo algu aprēķina: ((700+700+650+700+800+700+700+690+700+700) /10) x 12 / 365 = 23,15 eiro dienā
2. Aprēķina pabalsta apmēru
Pabalsta dienas apmēru aprēķina, ņemot vērā apdrošināšanas stāžu:
Apdrošināšanas (darba) stāžs
|
Pabalsta apmērs no vidējās iemaksu algas
|
no 1 līdz 9 gadiem ieskaitot
|
50%
|
no 10 līdz 19 gadiem ieskaitot
|
55 %
|
no 20 līdz 29 gadiem ieskaitot
|
60 %
|
30 gadi un vairāk
|
65 %
|
Piemēram, ja kopējais apdrošināšanas stāžs ir 15 gadi, tad pabalsta apmērs būs: 23,15 × 0,55 = 12,73 eiro dienā
3. Pabalstu izmaksā 8 mēnešus:
- pirmos divus mēnešus – 12,73 eiro vienā kalendāra dienā (piešķirtajā apmērā);
- trešajā un ceturtajā mēnesī – 9,55 eiro vienā kalendāra dienā (75 % no 12,73 eiro);
- piektajā un sestajā mēnesī – 6,37 eiro vienā kalendāra dienā (50 % no 12,73 eiro);
- septītajā un astotajā mēnesī – 5,73 eiro vienā kalendāra dienā (45 % no 12,73 eiro).
Izmaksājamā pabalsta apmērs ir atkarīgs no dienu skaita mēnesī, par kuru pabalsts tiek maksāts. Bezdarbnieka pabalstu izmaksā par iepriekšējā mēneša bezdarba periodu.
Veicot pabalsta izmaksu, atbilstoši noteiktajam izmaksas sadalījumam, pabalsta apmērs tiek reizināts ar bezdarba perioda dienu skaitu, par kuru pabalsts izmaksājams.
Piemēram, ja bezdarbnieka pabalsts piešķirts no 1.aprīļa, tad maijā tiks izmaksāts pabalsts par iepriekšējā mēneša bezdarba periodu no 1. līdz 30.aprīlim 12,73 x 30= 381,90 eiro
Vai no bezdarbnieka pabalsta var atteikties?
Bezdarbnieka pabalsta izmaksu izbeidz, ja persona atsakās no bezdarbnieka pabalsta. Atkārtoti tiesības uz bezdarbnieka pabalstu personai tiek izvērtētas tikai pēc jauna bezdarbnieka statusa iegūšanas.
Zināšanai !
Kamēr kopjat bērnu līdz pusotra gada vecumam un saņemat bērna kopšanas vai vecāku pabalstu, sociālās apdrošināšanas iemaksas par Jums veic valsts (izņemot personas, kurām vecāku pabalsts piešķirts kā pašnodarbinātajam), apdrošinot arī bezdarba gadījumam.
Kā tiek izmaksāts bezdarbnieka pabalsts, ja atbrīvojas no darba abpusēji vienojoties un, ja atbrīvojas pēc paša vēlēšanās?
Ja darba tiesiskās attiecības pārtrauktas pēc darba devēja iniciatīvas vai saskaņā ar abpusēju vienošanos, tad, piemēram, ja pabalsts piešķirts ar 14.martu, tad aprīlī saņemsiet pabalstu par bezdarba periodu no 14.līdz 31.martam. Pabalstu par aprīli saņemsiet maijā.
Ja darba attiecības pārtrauktas uz paša uzteikuma pamata, tad, piemēram, ja bezdarbnieka statuss iegūts 14.martā, pabalstu piešķirs ar 14.maiju. Pabalstu par bezdarba periodu no 14. līdz 31.maijam izmaksās jūnijā.
Pabalsts tiek piešķirts abos gadījumos un aprēķina kārtībā abos gadījumos ir vienāda, bet ja cilvēks no darba atbrīvojies uz paša vēlēšanos, tad bezdarbnieka pabalstu varēs sākt saņemt 2 mēnešus vēlāk, nekā gadījumā, ja darba attiecību pārtraukšana ir bijusi abpusēja vienošanās ar darba devēju.